ÜCRETSİZ VDS/VPS NASIL ALINIR?

Son zamanlarda özellikle kullanılmaya başlanan VDS/VPS birçok anlamda kullanışlı olduğu için tercih edilmekte. Birçok işinizi bu sunucularda görebiliyorsunuz.

Ücretsiz VDS/VPS Nasıl Alınır?

Ücretsiz VPS/VDS ve yanında birçok hizmetiyle bu işi yapan ve deneme amaçlı kredi ₺ veren iki lider firma bulunmakta.

Bunlardan birisi Google Cloud 800₺ kredi veren ve bu para ile de birden fazla sunucuyu aynı anda birkaç ay çalıştırma imkanınız bulunmakta.

Diğeri ise Microsoft Azure`dir. 1.250₺ kredi vermekte ve Google Cloud gibi birden fazla sunucuyu aynı anda çalıştırabilmektedir.

Bugün ki makalemizde Microsoft Azure`yi anlatacağız.

Microsoft Azure Nedir?

Microsoft Azure (Önceki adi ile Windows Azure.), 1 Şubat 2010`da bir bulut platformu olarak kuruldu.

VDS/VPS sunucular haricinde birçok hizmet veriyorlar. Konumuz VDS/VPS olduğu için diğer özellikleri sunucuyu aldıktan sonra sizler de bakabilirsiniz.

Ülkemizde ve Türkçe hizmet veren sitesi https://azure.microsoft.com/tr-tr/ bu linktir.

Microsoft Azure`den Nasıl Ücretsiz VDS/VPS Alınır?

Adım 1

İlk önce Microsoft Azure`nin Türkçe hizmet veren sitesine giriş yapıyoruz.

NOT: Bir Microsoft hesabınız yok ise buradan bir mail adresi almalısınız.

Siteye giriş yaptıktan sonra ise ücretsiz kullanmaya başlayın yazan yeşil dikdörtgen butona tıklıyoruz.

Adım 2

Microsoft Azure`ye giriş yapanbilmek için Microsoft`tan bir e-postaya ihtiyacınız var.

Yeni aldığınız veya mevcut kullandığınız bir e-postayı kullanabilirsiniz.

Adım 3

Kişisel bilgilerinizi buradaki forma girmeliyiz. *Telefon numarası daha önceden kullanılmamış olmasını tavsiye ederiz.

Adım 4

Telefon ve kredi/banka kartı ile doğrulama yapmalısınız. *Genel olarak ön ödemeli kartları kabul etmiyor ama bazılarını kabul etmektedir. Lütfen deneyiniz.

Adım 5

Tebrikler! Artık bir Microsoft Azure hesabına sahipsiniz. Sıradaki işlem ise panelden hizmetimizi seçip başlatmada. Biz burada sanal sunucuyu örnek vereceğiz çünkü konumuz buydu.

Görselde de görebildiğiniz gibi sol yan taraf da yer alan istediğiniz hizmeti seçiniz biz VDS/VPS için sanal sunucuyu seçeceğiz.

Adım 7

Sanal makineler paneline ulaşıkdan sonra ise “ekle” butonuna tıklıyoruz.

Adım 8

Buradaki sayfadan sizin için gerekli olan özellikleri doldurup bir işletim sistemi seçtikten sonra “gözden geçir + oluştur” butonuna tıklayınız.

NOT: Kullanıcı adını ve şifrenizi unutmayınız. *Gelen bağlantı noktası seçin kısmında EDP`nin yanında HTTP`yi de seçmeyi unutmayınız.

Adım 9

Tebrikler! Sanal makineniz 5-10 dk içerisinde aktif halde olacaktır. Seçtiğiniz plana göre ise kaç ay aktıf kalacağı değişmektedir. Böyle birden fazla sunucu da oluşturabilirsiniz.

Sırada son aşama olan bu sunucuya bağlanma aşamasındayız. Bunun için sanal makinelerim kısmından oluşturduğunuz sunucuya tıklıyorsunuz. Sağ köşede bulunan “bağlan” butonuna tıklamalısınız.

Sonrasında ise RDP dosyasını indiriniz.

Daha sonrasında indirdiğiniz dosyayı açınız. Sizlere daha öncesinde belirlediğiniz kullanıcı adını ve şifrenizi soracaktır bu bilgileri girdikten sonra sunucunuz artık hazır.

Sizlere Önerimiz

Sunucuda indirmelerinizi kolaylaştırmak için “Server Maneger” kısmından “IE Enchanced Security Confinguration” seçeneğini “Off” yani kapalı duruma getirmelisiniz.

Bugünki makalemizde Microsoft Azure`yi işledik. Umarım yardımcı olabilmişizdir aklınızda kalan bütün soruları yorum olarak veya [email protected]`den yazabilirsiniz. Sizlere destek olmaktan memnuniyet duyarız.

Bize yardımcı olmak için sitemize her gün uğramayı unutmayın.

www.mikailemreergun.com.tr

Mikail Emre Ergün

Merhaba ben Mikail. Birçok blog sitesi yönettim ve bu işlere meraklı biriyim. Hala öğrenciyim ve Düzce`de okumaktayım. Yazdığım makalelerde hem eğelenceyi hem size bilgi vermeyi amaçlıyorum. Bizimle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir