NASIL SİTE KURARIM!

Merhabalar yazımıza hoş geldiniz. Bir web sitesi açmak/kurmak istiyorsunuz ama nereden başlanması gerek bilmiyormusunuz? O zaman çok doğru geldiniz.

Bir internet sitesi kurmak bir iş yeri kurmaya benzetebiliriz. Bu iş yeri hem size para kazandıracak hemde topluma yarar sağlayacak. Tabi ki bu iş yerinin kazanç elde edebilmesi için devletin yasalarına da uyması gerek biz ise burada reklam aldığımız reklam sağlayıcının kurallarına uymamız gerek.

Şimdi detaylı olarak başlayalım:

1-FİKİR VE KONU

İlk önce bu siteyi kaba taslak kafanızda kurmanız gerekecek. Siz bu siteyi neden açıyorsunuz? Neden insanlar sizin sitenize girmeli? Sitenizde ne bulacaklar?

Aklınızda bir fikir, bir konu olmalı. İnsanların sitenize girmesi için ilgi çekici, sıra dışı veya yapılan bir sektörde sizi başka kılacak şekilde yapmalısınız. Bulunduğunuz sektörde sıra dışı olmanız sizin hitlerinizi/tıklamalarınızı belirleyecek detaydır. Konunuzu seçerken biraz fazla düşünmeli risklerinizi ve rakiplerinizi düşünmelisiniz.

2-DOMAİN (ALAN ADI)

İkinci aşamada ise bir alan adı seçmek var. Bu sizin bir markalaşma veya aklıllarda kalıcı olmanızı sağlayacak. Alan adı seçerken ilk dikkat etmeniz gereken bu sizin konunuzu yansıtıyormu? Konunuzu yansıtan özel bir alan adı tercih etmelisiniz. Alan adı kadar da uzantısı önemli bir detaydır. Aşağıda bazı alan adları ve anlamları bulunmaktadır.

.com : Ticari alan adı olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaktadır. İngilizce de ” commercial” anlamına gelmektedir

.net : İngilizcede ağ uzantısı, servis sağlayıcı anlamına gelen “network” kelimesinden kısaltılmıştır.

.org : “organization” kelimesinin ilk üç harfi kullanılmış olup genelde kar amacı gütmeyen organizasyon siteleri  kullanmaktadır

.biz : Ticaret anlamına gelen “business”  kelimesinden kısaltılmış olup ticari siteler kullanmaktadır.

.info : İngilizcede “information” kelimesinin kısaltılmışı olup bilgi içerikli siteler kullanır.

Buradan amacınıza uygun alan adı uzantısını seçmeniz gerekiyor. Bunlar genel olarak biraz pahalı gelebilir veya genç arkadaşlarımızın bütcesini aşabilir bu yüzden ise aşağıdaki alan adı uzantılarından birini de tercih edebilirler. Buradaki alan adı uzantıları 1-10₺ arasında değişken bir fiyata sahiptir.

.xyz .online .space .tech .site

Alan adı ve alan adı uzantısını seçtikten sonra ne yazık ki iş bitmiyor. Bu alan adı kullanılıyor mu bunu test etmeniz gerekmekte. Bu testi yaparken https://www.domain.com/`u kullanabilirsiniz. Satın alırken burayı kullanmayı önermem evet en güvenilir firmalardan ama ₺ bazında fiyatlara bakarsanız bu size pahalı gelecektir.

.com almaya karar verdiniz ama en ucuz firma hangisi?

Bu konuda sizlere 2 firma göstereceğim ama herhangi bir sponsorluk yoktur emin olabilirsiniz. 🙂

1- GoDaddy: Sınırlı bir süre olarak da olsa şuan .com alan adı uzantısı 29.99₺ (Tabiki bu fiyata vergileri dahil ettiğimizde 36,64₺ gibi bir rakama çıkmatadır).

2-Natro: Şuan için .com alan adı uzantısı 34,56₺ (Burada da vergi dışı fiyattır, vergilerle birlikte bu fiyat 40,79₺ olmakta. Ama şöyle bir avantajı var ki .xyz uzantısı yanında ücretsiz verilmekte.

Daha ucuz alan adı uzantıları için birçok firma bulunmaktadır. Mesela Hostinger`ı tercih edebilirsiniz.

Alan adınızı buldunuz ve kullanıma da müsait ise kaydettiriyoruz.

3-HOSTİNG (WEB SUNUCUSU)

Bir alan adı ve alan adı uzantısını seçtikten sonra en önemli işlerden birisi bu sitenin depolanacağı bir sunucu. Bu sunucu sizin web sitenizi barındıracaktır. Bu yüzden bu seçiminizi iyi yapmalısınız çünkü hosting transferi gibi işlemler sizi güç duruma sokabilir.

Hosting seçimi yaparken kriterlerinizi sitenizin konusuna göre belirleyeceksiniz. Seçtiğiniz konuda fazla resim ve/veya dosya barındırmanızı gerektiriyor ise depolama alnını arttırmalısınız. Projeniz için gerekli olan e-posta sayısı, subdomain (sub.domain.com), ziyaretçi sayısı, ram, cpu(işlemci), gibi detayları belirlemeniz gerekmekte.

Siteniz için tercih edeceğiniz hosting paketinde SSL (Güvenlik) sertifikasının bulunmasına dikkat ediniz. Bu sizi internet dünyasında daha güvenilir hale getirir.

Sunucunuzun SSD kullanması gerçekleşen işlemleri kolaylaştıracağı için tercihen SSD kullanan bir paket kullanmanızı öneririz. Bu artık neredeyse tüm hosting sağlayıcılarında bulunmakta ama siz yinede dikkat etseniz iyi olur.

Kullanacağınız hosting de bir diğer husus ise kullandığı panel. Şuan piyasada en çok bilinen iki isim cPanel ve Plesk bu paneller kullanımı kolay olup sizlerin de kolay anlayabileceği paneller. Bu yüzden bu iki panelden birini tercih etmenizi öneririm.

Hosting sağlayıcılarının bir diğer dikkat edilmesi gereken tarafı güvenirliği. Bir hosting firmasını tercih edecekseniz kaç yıldır aktif, gerekli yer sağlayıcı izinleri var mı vede hakkında yapılmış yorumları dikkate almanız gerekmekte.

Siz siz olun hosting firmanız ne kadar yedek aldığını söylesede kendi yedeğinizi de alınız. Veri kaybı yaşamak hiç hoş olmayan bir durum ve sizi uğraştırır.

4-SİTE ALTYAPISI

Alan adınız ve sunucunuz hazır ise bir sonraki detayımız site altyapısı.

Birçok site altyapısı bulunmakta ama en çok tercih edilen, bizim sitemizde de kullanılan, WordPress`tir. Ancak piyasada bir çok altyapı bulunmaktadır. Birçok yönden tavsiye edilen altyapı WordPress kullanış olarak da kolay ve kavranılabilir bir altyapıdır.

WordPress; blog, e-ticaret, tanıtım ve benzeri birçok amaç için kullanılabilir bir altyapı sunmaktadır. Acemi, profesyonel milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir.

Bugün ki makalemiz şimdilik buraya kadar bu yazının devamı seo, genel hatlar ve bir çok konu hakkında gelecektir. Lütfen takipte kalın.

www.mikailemreergun.com.tr

Mikail Emre Ergün

Merhaba ben Mikail. Birçok blog sitesi yönettim ve bu işlere meraklı biriyim. Hala öğrenciyim ve Düzce`de okumaktayım. Yazdığım makalelerde hem eğelenceyi hem size bilgi vermeyi amaçlıyorum. Bizimle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir