DOLANDIRILMADAN ALIŞVERİŞ NASIL YAPILIR?

İnternette Dolandırılmadan Alım Satım Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinde çeşitli platformlar üzerinden anlaştığınız kişilerle aranızda alışveriş yaparken çoğu zaman risk üstlenirsiniz. Eğer elden alamıyorsanız önce para transferiyle parayı gönderip sonra ürünü teslim alırsınız. Bu durum alıcı için çok risklidir. Tam tersi durumda da satıcı riske girer. Peki bu risklerden kaçınmanın bir yolu yok mu? Tabii ki var.

Güvenilir Sitelerden Alışveriş Yapın


Bilindik ve güvenilir sitelerden alışveriş yapmanız iade hakkınızın olmasını sağlar. Aynı zamanda ödemeniz doğrudan satıcıya ulaşmaz. Öncelikle sistemde bekletilir. Ürün size ulaştığında onay verirseniz para karşıya aktarılır. Böylece daha güvende olursunuz. Bu bahsettiğimiz n11 veya gittigidiyor gibi popüler alışveriş siteleridir.
Ancak bazı durumlarda alacağınız ürünler bu sitelerde olmayabilir. Yani bir Facebook grubunda satılmak üzere paylaşılmış bir ürünü veya bir İnstagram sayfasında gördüğünüz bir ürünü almak isteyebilirsiniz. Ya da letgo, gardorp uygulamaları gibi uygulamalarda elden satın alamayacağınız uzaktaki bir ürünü almak isteyebilirsiniz. Bu tip durumlarda ödeme ve teslimat güvenliği nasıl olacak diye soruyorsanız tabii ki bunun da bir yolu var.

Alım Satım veya Takas Yaparken Güvenli Alışveriş


Az önce belirttiğim gibi farklı platformlardan anlaştığınız kişilerle yani bilindik platformlar dışında bizzat kişilerle aranızda alım-satım veya takas yapmak üzere anlaştığınızda sürecin güvenli gerçekleşmesi için ForPayer’ı kullanabilirsiniz. ForPayer Alıcı ve Satıcı arasında aracı olur. Siteye girip işlem açtığınızda bir konuşma penceresi açılır ve canlı bir temsilci konuşmaya katılır. Karşınızdaki kişiyle aranızdaki alışverişinizde forpayer temsilcisi aracı olur ve canlı temsilci gözetiminde alışveriş gerçekleşir. Ödemeyi önce ForPayer’a aktarırsınız ürün size sağ salim ulaştığında ödeme satıcıya aktarılır ve böylece alışveriş güvenle gerçekleşmiş olur. Bunu sadece fiziksel ürünler alırken, satarken ya da takas yaparken değil aynı zamanda hizmet alırken veya hizmet sunarken de kullanabiliyorsunuz. Örneğin bir grafik tasarımcısınız ya da grafik tasarım yaptırmak isteyen bir müşterisiniz. Bu durumda işten önce veya işten sonra ödeme yapmak gibi riskleri yok ederek ödeme ForPayer’a aktarılır. Ardından çalışma anlaşmaya uygun şekilde tamamlanırsa ödeme karşı tarafa aktarılır.
İnternetten alışverişlerinizde riskleri göz ardı etmeyin, güvende ve mutlu kalın.

Mikail Emre Ergün

Merhaba ben Mikail. Birçok blog sitesi yönettim ve bu işlere meraklı biriyim. Hala öğrenciyim ve Düzce`de okumaktayım. Yazdığım makalelerde hem eğelenceyi hem size bilgi vermeyi amaçlıyorum. Bizimle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir