6 MAYIS KORONA SON DURUM!

Bugün 6 Nisan Çarşamba. Korona virüs ülkemizdeki varlığını bitiriyor. Bunu biz başarıyoruz. Artık kuaför ve berberler 11 Mayıs Pazartesi günü kepenkleri açacak. Son alınan kararlar ile birlikte 65 yaş üstü vatandaşlar Pazar günü saat 11:00 ile 15:00 arası, 14 yaş ve altı 13 Mayıs Çarşamba 11:00 ile 15:00 arası, 15-20 yaş aralığı ise 15 Mayıs Cuma günü 11:00 ile 15:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Normalleşme sürecine adım atmaya başlıyoruz. Tabi ki bu süreç basit ve hızlı olmayacak. Yavaş ama güvenli olacak. bu hastalığı yeniyoruz ama tedbirlere devam etmemiz ve bütün yasaklara uymamız gerekiyor. Lütfen Tedbirleri bırakmayalım, sokaklara doluşmayalım. Evde şuana kadar nasıl yaşadıysak biraz daha dişimizi sıkmamız gerek.

KORONA SON DURUM NE?

Korona virüs son durum ne? Şuana kadar geldiğimiz istikrar devam ediyor mu? Bu gibi bütün sorular makalemizde.

Sağlık bakanımız Dr.Fahrettin Koca`nın sosyal medya hesabında yaptığı açıklama ve rakamlar aşağıdaki gibidir.

Test sayısı:30.303
Vaka sayısı:2.253
Vefat sayısı:64
İyileşen sayısı:4.917

Bununla beraber toplam rakamlarımız da aşağıdaki gibidir.

Test sayısı:1.234.724
Vaka sayısı:131.744
Vefat sayısı:3.584
İyileşen sayısı:78.202

Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç duyan hasta sayısı azaldı. Yeni vaka sayısında, sokağa çıkma kısıtına ara verilen günlerden kaynaklanan, beklenen sınırlar içinde bir artış oldu. Virüs bulduğu her fırsatı kullanıyor. Tedbirlere mutlaka uymalıyız.

Dr.Fahrettin Koca

TFF`nin “Ligleri 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık” açıklamalarını da şöyle değerlendirdi;

TFF, maçların devamına kendisi karar verdi. Bakanlık veya Bilim Kurulu olarak, öneride bulunmak istemediğimizi başkana ifade etmiştim. Federasyonun Sağlık Kurulunun, süreci nasıl yönetmeleri gerektiğiyle ilgili çalışma yaptığını da biliyoruz. Karar ve sorumluluk federasyonundur.

Dr.Fahrettin Koca

Bakanlık tarafından geliştirilen uygulama hakkında da şu açıklamalara yer veri;

Bakanlığımız bir mobil uygulama geliştirdi. Uygulamayı, KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT döneminin önemli ihtiyaçlarından biri olarak görüyoruz. Uygulama ücretsizdir. Amacı, günlük hayatta karşılaşabileceğiniz riskleri azaltmaktır. Örneğin, gideceğiniz yerdeki riski görebileceksiniz.

Dr.Fahrettin Koca

YAZARIN YORUMU

Katettiğimiz yol çok büyük. Büyük bir başarı göstererek bu virüsü neredeyse defettik. Normal hayata dönüş hızını açıkcası biraz hızlı buldum. Daha yavaş ve kontrollü olmalıyız. Çünkü daha her şey bitmiş değil tedbirler bırakılır ise ikinci dalgayı yaşayabiliriz. Bu şuana kadar geldiğimiz yolun başına çeker bizi. Dikkatli olmalıyız. Futbol müsabakalarının başlama kararı da büyük bir acele. Burada çıkarların konuştuğunu düşünüyoruz. Hayati bir konu olmadığı için bunun Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmeyeceğini düşünüyoruz.

Mikail Emre Ergün

Merhaba ben Mikail. Birçok blog sitesi yönettim ve bu işlere meraklı biriyim. Hala öğrenciyim ve Düzce`de okumaktayım. Yazdığım makalelerde hem eğelenceyi hem size bilgi vermeyi amaçlıyorum. Bizimle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir